Model RAZ w Naturalnej Kuracji

„Weź RAZ swoje życie w swoje ręce i zacznij je zmieniać ! Najlepiej już od dziś.”
Autorzy:
prof.zw.dr hab.n.med. Jadwiga Jośko-Ochojska
mgr Andrzeja Ochojskiego

R Radzenie sobie ze stresem
A Aktywność fizyczna
Z Zdrowe odżywianie

A gdyby tak zatrzymać się i wsłuchać w „Rozmowy przy kawie o stresie, lęku i traumie” – słowa prof.zw.dr hab.n.med. wspaniałej neurofizjolog Jadwigii Jośko-Ochojskiej i mgr Andrzeja Ochojskiego. Autorzy przytoczyli liczne badania naukowe, powołali się na doświadczenie i aktualną wiedzę!


• • • • • •
• • • • • •
• • • • • •

Codzienność. Coraz większe tempo. Stresująca praca. Wyzwania, które stawiam sobie. Moje myśli.. co o mnie powiedzą? Muszę być lepszą.. Trudne sytuacje dnia. Rany, których nie widać. Zaniedbany sen. W tym tygodniu nie mam czasu na spacer po lesie. Jedzenie w pośpiechu, albo późne posiłki. Przebyte choroby, odziedziczone traumy.. Ciągłe „muszę”. Muszę dokończyć, zrobić, być.. Kolejny raz odkładam siebie! Pomagam innym, bo tak wypada, bo to jest ważne. Burze emocji, napięć i niedomówień.
Wreszcie nadchodzi wyczerpanie, a wraz z nim często dowiadujemy się o chorobie..
Dlaczego tak bardzo potrzebujemy przestrzeni dla siebie?
Czasu „tu i teraz” z czułością podarowanego sobie.
Świadomego oddechu, który będzie wspierał mnie w stresującej sytuacji, pomoże skoncentrować i opanować negatywne emocje!
Jaki wpływ na naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość ma model RAZ?
Dlaczego musimy dbać o dobre emocje i wprowadzać zmiany do naszego stylu życia?
Czego możemy uniknąć i jak możemy zapobiec następstwom życia w stresie. Jak poprawić nasze zdrowie kiedy już dowiedzieliśmy się o chorobie?
Jaki jest związek stresu oksydacyjnego z procesem zapalnym?
Do czego doprowadzi mnie przewlekły, niekontrolowany stres?
Do czego doprowadzi mój organizm przewlekłe zapalenie?
Jakie zmiany zachodzą w układzie nerwowym i odpornościowym po 40 minutach spaceru?
Szukając odpowiedzi na te i wiele innych pytań stworzyliśmy Kuracje Naturalne – prozdrowotne pobyty w zielonym otoczeniu Prastarej oparte na modelu RAZ, w tym wegetariańskiej kuchni z naturalnymi produktami, aktywności ruchowej i zajęciach wspomagających redukcję stresu.
Pobyty z Naturalną Kuracją w Prastarej to inspiracja do zmiany świadomości – z nie mam czasu na – wiem dlaczego potrzebuję przestrzeni dla siebie i pielęgnuje mój czas!
Kuracje Naturalne to praktyka dbania o siebie, ale również zdobywanie nowej wiedzy, aby jeszcze lepiej i zdrowiej żyć!

Jeśli pragniesz spróbować Naturalnej Kuracji i dowiedzieć się więcej o modelu RAZ zapraszamy Cię do Rezydencji Prastara – Dworu z 1725 roku wraz z Rządcówką, Oranżerią i Kaplicą. Miejsca, które zrodziło się z pasji do zabytków i przez wiele lat wymagało poświęceń i wysiłków związanych z jego odbudową. Jednak odkryło raj najprawdziwszej otaczającej go natury! Prastary park ze starodrzewiem, dzikimi ziołami i kwiatami.. Malownicze łąki i pola z naturalnymi uprawami amarantusa o niezwykle cennych właściwościach, złotego lnu, słonecznika oraz płaskurki. Dzięki temu, każdego tygodnia w dworskiej kuchni tłoczone są oleje z ziarna najwyższej jakości!
Tutaj z pasją i miłością przepisujemy naszym Gościom Naturalne Kuracje – kilkudniowe pobyty holistycznie regenerujące kondycję psychofizyczną, z wegetariańską kuchnią, świadomym ruchem istotnym w profilaktyce radzenia sobie z wszędobylskim stresem i naszymi emocjami!
Kuracje Naturalne w Dworze Prastara tworzymy w zgodzie z naturą i w oparciu o aktualną, profesjonalną wiedzę.
Wiedza jest pierwszym etapem budowania świadomości w trakcie Kuracji, bo to my sami mamy realny wpływ na to, jak żyjemy! W odpowiedzi na wiele pytań i nurtujących nas kwestii dotyczących zdrowia, powołaliśmy Dworską Akademię Wiedzy i Umiejętności. Spragnieni wiedzy i poszukujący odpowiedzi mogą wziąć udział w wykładach i prelekcjach – wspaniałych lekarzy, dietetyków, fizjoterapeutów oraz pasjonatów zdrowego stylu życia!
Możliwe są również indywidualne konsultacje.
Praktyka – to drugi etap w Kuracji to praktyka, realizujemy zgodnie z modelem RAZ zaproponowanym przez prof.zw.dr hab.n.med. Jadwigę Jośko-Ochojską, neurofizjologa, specjalistę chorób wewnętrznych oraz mgr Andrzeja Ochojskiego, współzałożyciela Stowarzyszenia Wspierania Wiedzy Medycznej.
Radzenie sobie ze stresem. Często słyszymy „musisz unikać stresu” Ale jak? Przecież bez stresu nie da się żyć! Bez niego nie ma ruchu ani działania. Jak mówi prof.zw.dr hab.n.med. J. Jośko – Ochojska, stres jest nam potrzebny, choćby do utrzymania podstawowych funkcji fizjologicznych. Pomaga też, pobudzając nas do walki, albo ucieczki, w sytuacjach zagrożenia. Nie jest więc uzasadnione dążenie do unikania stresu. Raczej należy uczyć się jak sobie z nim radzić, by wykorzystując jego pobudzające działanie jednocześnie łagodzić jego negatywne skutki. Stres może nas obciążyć, naruszając naturalną równowagę organizmu – homeostazę. Wg dr John W. Masona, amerykańskiego fizjologa i badacza interakcji między ludzkimi emocjami, a układem hormonalnym, mniej ważne jest to, jaki stresor na nas wpłynął, z jaką siłą i jak długo trwał. O wiele ważniejsze jest nasze podejście do niego i wewnętrzne przekonanie o tym, czy będę umiał sobie z nim poradzić, czy też nie! Zależy nam, aby nie tylko wiedzieć, czym jest stres i jak na nas wpływa, ale właśnie jak mówi prof. J. Jośko-Ochojska, umieć sobie z nim radzić, każdego dnia! Miejmy odwagę do zmiany życia na lepsze!
Pobyt z Naturalną Kuracją to czas praktykowania technik wspierających redukcję stresu. Dlatego zapraszamy Cię do uważności w przestrzeni natury! Poczuj siłę, kiedy stajesz się jej częścią. Wzmocnij się z świadomym oddechem!
Aktywność fizyczna w Kuracji. Ruch to nasza natura! Potrzebuje go nasze ciało, nasz układ nerwowy, nasz umysł! Prof. J.Jośko-Ochojska, wskazuje wyniki badań dowodzące, że na skutek ćwiczeń fizycznych zachodzą zmiany epigenetyczne. Co to oznacza ? Okazuje się, że skłonność do ruchu dziedziczymy po naszych przodkach, możemy ją również budować w trakcie swojego życia oraz przekazywać ją wraz z tzw. epigenomem naszym dzieciom i kolejnym pokoleniom! Warto więc ćwiczyć nie tylko dla siebie ale także dla naszych przyszłych pokoleń!
Każda chwila jest dobra, aby zacząć! W Kuracji pragniemy cieszyć się tym dobrodziejstwem! Dlatego ruszamy na kąpiel leśną, albo rozkładamy maty i ćwiczymy w pięknej Oranżerii pamiętając o świadomym oddechu! Przy tym chcemy polubić nasze ciało. Pragniemy wsłuchać się, co moje ciało mi podpowiada? Zatroszczyć się o nie i poczuć radość w ruchu! Akceptować siebie, swoje ograniczenia, to jaka i jaki jestem! W Prastarej Twoje serce dostaje świeży tlen, a mózg odpoczywa od elektrosmogu! Praktykujemy uważną pracę z ciałem, odprężającą umysł, wspierającą układ nerwowy, przywracającą homeostazę! Świadomie wzmacniamy to, co słabe, rozluźniamy to, co napięte, zyskując lepsze samopoczucie!
Zdrowe odżywianie w Kuracji. Pragniemy podzielić się z Wami tym, co kochamy i z miłością praktykujemy! Czy zawsze tak było? Nie. Przeszliśmy swoją drogę do zmiany odkąd w 2000 roku postanowiliśmy przenieść się z dużego miasta na wieś, aby żyć w zgodzie z naturą!
W Prastarej połączyliśmy nasze doświadczenia – Anna pasjonatka zdrowego stylu życia i naturalnej kuchni, inicjatorka naturalnych upraw – amarantusa, złotego lnu, płaskurki oraz Marcin lekarz medycyny znający potrzeby pacjentów i wagę profilaktyki! Podtrzymując prastarą dworską tradycję, pielęgnując miłość do natury, a także analizując najbardziej aktualne wyniki badań naukowych stworzyliśmy autorską dietę. Łączy ona elementy diety białkowo-tłuszczowej sięgającej do zasad dr Budwig, warzywno – owocowa oraz strukturalnej. Pragniemy by, to czym karmimy nasz cudowny organizm odżywiało nas i wzmacniało! W myśl słów Hipokratesa:”Niech jedzenie będzie lekarstwem, a lekarstwo pokarmem”. Jest to możliwe dzięki naszym własnym uprawom i tworzonym ze szczególną dbałością o prozdrowotność naturalnym produktom! Jednym z nich jest nasz olej lniany z bogactwem naturalnych fitoestrogenów. Złoty len wysiewamy i uprawiamy naturalnie, a po zbiorze raz w tygodniu tłoczymy w dworskiej kuchni. W czasie kuracji zapraszamy na warsztaty z tłoczeniem oleju i jego prawidłowym stosowaniem na codzień. Kuracja z olejem lnianym działa regulująco na metabolizm, poprawia odżywienie komórek, wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn i złogów powodujących, że czujemy się zmęczeni, ociężali, cierpimy na niestrawność i nadmiar ciała. Olej lniany zawiera niezbędne do życia nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które nasz organizm musi pozyskiwać z pokarmu. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 powinny stanowić 1/3 dziennego zapotrzebowania na tłuszcze i należy je przyjmować w odpowiednich proporcjach omega-6 do omega-3, czyli między 2:1 a 5:1.
Jak udowodniono naukowo, zbilansowane i różnorodne posiłki, bogate w kolor, zapach i witaminy sprawiają, że odzyskujemy witalność i poprawiamy swoją kondycję psychofizyczną!
Obok dbałości o jakość pożywienia, dużą wagę przywiązujemy do uważności w jedzeniu, delektowaniu się jedzeniem i radości z dworską etykietą. Pragniemy pokazać Wam, jak ważna jest dla naszego zmiana z tzw szybkiej konsumpcji na świadome jedzenie i celebrowanie każdego posiłku i jedzenia każdym zmysłem.
W kolejnych etapach Kuracji zachęcamy także do 2 dniowych postów w celu oczyszczenia organizmu z zalegających toksyn. W trakcie spożywamy wskazane warzywa, owoce i koktajle owocowo – warzywne, napoje ziołowe i wodę źródlaną z ograniczeniem kaloryczności do 800 – 1000 kcal w ciągu dnia. Następnie stopniowo włączamy kolejne naturalne produkty, w tym kasze i nabiał z ograniczeniem kaloryczności do 1200 – 1400 kcal. Indywidualnie przeprowadzamy konsultację lekarską i dietetyczną.


Przyjedź i poznaj nasze Naturalne Kuracje
Zapraszamy